יום שבת, 12 בנובמבר 2011

תוכנית 2: דבר, מגיפות ואפידמולוגיה עם ד"ר קרן לנדסמן

אורך התוכנית: 38 דקות

כמו קרן לנדסמן, גם אני הבנתי בערך בגיל 12 איזה סכנות אורבות לעולם ממחלות מדבקות. זה גרם לי לרצות להתחבא מתחת לכרית. את קרן, לעומת זה, זה ריתק, וממשיך לרתק אותה מאז.

בין השנים 1348-1351, מגיפת הדבר חיסלה בערך מחצית מאוכלוסיית אירופה. אולי יותר. ביחד עם אוסף של צרות אחרות שנחתו על האירופאים באותו מאה, אין פלא שהם חשבו שהם חוזים בפרשי האפוקליפסה. כל זה מתואר בספרה (עב הכרס) של ברברה טוכמן, ראי רחוק.

זאת היתה מגיפה מעניינת גם מבחינה היסטורית, וגם מבחינה רפואית, קרן אומרת. מזכירה קצת את תחילת האיידס, בשנות השמונים, כשאנשים התחילו למות בלי שום סיבה נראית לעין. אבל במאה ה-20 היו לנו כלים הרבה יותר טובים להתמודד עם החידוש מאשר במאה ה-14. הדבר עוד איתנו, אבל הוא לא צפוי להוות סיכון גדול לעתיד האנושות - העתיד שייך לוירוסים. וההווה? בהווה אנחנו מנסים להבין ולשפר את ההתמודדות עם מחלת הסרטן.

מטלת האזנה לכל מי שהנושאים האלה גורמים לו לרצות להתחבא מתחת לכרית: סיפרו כמה פעמים קרן משתמשת בתואר "מגניב" למחלות, גורמיהן ודרכי הפצתן.

הבלוג של קרן הוא סוף העולם - מבט מהיציע

הוזכרו בפרק גם:

הספר The Black Death של Rosemary Horrox (אפשר לקרוא חלקים בגוגל בוקס)

דקאמרון, ספרו הקלאסי של ג'ובאני בוקצ'יו מהמאה ה-13, שנודע בארוטיות החתרנית שלו ובביקורתו על הכנסיה

בריאות וחולי, יצא לאור בסדרת טיים-לייף בהוצאת מעריב ב-1972; פריט היסטורי שתוכלו למצוא בספריות


6 תגובות:

 1. [...] דפנה שיזף היא חברה, מקימת קהילת הספקנים הישראלית ואדם מגניב במיוחד. היא החלה להקליט פודקאסט נהדר שנקרא "הכוורת", ובחרה בי להתראיין לפרק השני שנקרא "דבר, מגיפות ואפידמיולוגיה". [...]

  השבמחק
 2. הרבה מאוד אי דיוקים, החל מכמות הנספים, אשר עמדה על סביב ה-30% מתושבי אירופה, דרך ההתעלמות המוחלטת מהמכה שהנחיתה המגפה על סין (עם פי 2 הרוגים מאשר באירופה), המחזוריות של המגפה, שחזרה והכתה בכמה גלים במשך 150 השנים הבאות ועד לאירופוצנטריות שמתעלמת מהמגפה שהשמידה 93% מהתושבים האינדיאנים באמריקה הצפונית והכחידה תרבויות משגשגות.

  השבמחק
 3. @סתם אחד: למיטב הבנתי אף אחד לא יודע את האחוזים. המספרים שעל הפרק הם בין שליש לשני-שליש, ואת האמת אף לא ידע כנראה.
  כל שאר הדברים שהזכרת הם נכונים. אני רק לא יודעת אם לקרוא להם אי-דיוקים... יותר השלמות של התמונה.

  השבמחק
 4. [...] פיד RSS הכוורת ב-iTunes « תוכנית 2: דבר, מגיפות ואפידמולוגיה עם ד"ר קרן לנדסמ...  |   [...]

  השבמחק
 5. למעשה, ההשערות לגבי שיעורי התמותה השתנו בצורה מופרעת לגמרי עם השנים - אי שם במאה ה-20 היה ברור לכולם שכנראה מדובר על משהו כמו 10% בלבד, מתוך כל מיני פיתוחים מתמטים שונים ומשונים.
  היום משערים שמדובר על משהו בין שליש למחצית, ויתכן שאף שני שליש. מכיוון שאין תיעוד של מספר הנפשות לפני ואחרי, אז כל ההערכות הן בדיוק זה - הערכות בלבד.

  המגפה בסין מרתקת. רוזמרי הורוקס לא מתייחסת אליה, התיעוד לגביה הוא אפסי, ולפיכך לא התייחסנו אליה גם כן, אם כי הזכרנו מאיפה הגיעה המגפה לאירפה. כנ"ל לגבי האינדיאנים (שמתו גם מאבעבועות שחורות וצרעת, למה להתמקד דוקא במה שהיה פחות קטלני להם?).

  חוץ מזה, הזכרתי שהמגפה חזרה כמה פעמים, במפורש, למעשה.

  השבמחק